Aineõpetaja põhikoolis ja/või gümnaasiumis
Tutvustus
Aineõpetaja õpetab põhikoolis, gümnaasiumis ja kutsekoolis ühte või mitut õppeainet. Ta toetab õpilaste arengut, lähtudes nende teadmistest ja oskustest, võimetest ja vajadustest. Ta kavandab iseseisvalt ja koos teiste õpetajatega õpitegevust ning õpetab ja kujundab toetava õpikeskkonna.
Aineõpetaja arvestab õpilaste eripära ja -vajadustega ning julgustab neid parimaid tulemusi saavutama. Vajaduse korral nõustab ta õpilasi ja lapsevanemaid. Ta teeb koostööd kolleegide, tugispetsialistide, lapsevanemate ja õppijatega.
Tööülesanded
Aineõpetaja töö peamine eesmärk on tekitada õpilastes huvi ainevaldkonna vastu ning tema professionaalsus väljendub eelkõige oskuses õpetada ainet nii, et lapsed sellest huvituksid, seda mõistaksid ning oskaksid luua seoseid ümbritseva eluga.
Lisaks otsese aine õpetamise tuleb aineõpetajal täita järgmisi ülesandeid:
- valmistada ette tunde;
- kontrollida õpilaste õpitulemusi ja anda tagasisidet;
- sõltuvalt koolist ja kokkulepetest täita klassijuhataja tööülesandeid;
- suhelda lastevanematega, et anda neile õpilase edasijõudmise kohta tagasisidet ja saada tagasisidet enda töö kohta;
- täita koolis kokkulepitud dokumentatsioonivorme;
- end täiendada;
- teha koostööd kolleegidega, et arendada üldpädevusi lõimitud aineõppe kaudu.
Aineõpetaja tugineb töös riiklikule õppekavale, mille põhjal koostatakse kooli eripära silmas pidades kooli õppekava. Selles on valdkondlikud õppeainete ainekavad, kus on lahti kirjutatud aine sisu, oodatavad õpitulemused ning õpiprotsess. Õppemeetodite ja -vahendite valikul on aineõpetaja suhteliselt vaba: õppetöös võib kasutada näiteks mitmesuguseid õpikuid, töövihikuid, ettekandeid, videomaterjale, infotehnoloogia vahendeid jms ning õpiprotsessi mitmekesistamiseks aktiivõppe meetodeid – rühmatööd, mänge jms. Kuna ühe aine õpikuid võib olla mitu ja erinevatelt kirjastustelt, on tavaliselt õpetajal vaba valik, milliseid õppetöös kasutada.
Töövõimalused
Hariduses töötab üle 11 200 aineõpetaja, tulevikus jääb töökohtade arv samaks. Eriala lõpetajaid on oluliselt vähem, kui neile on tulevikus töökohti pakkuda. Eriti on puudu loodusteaduslike ainete ja matemaatikaõpetajaid.
Aineõpetaja leiab tööd peamiselt avalikus sektoris – koolis, kus ta on palgatöötaja.
Karjäärivalikud: kooli arendusjuht, õppealajuhataja, koolidirektor, kõrgkooli õppejõud
Töökeskkond
Õppetöö toimub enamjaolt siseruumides. Õpiruum peab olema turvaline, hästi valgustatud ja värske õhuga. Õpetaja töötab õpilastega. Õpetaja tööaeg on tavaliselt argipäeviti, õpilaste juhendamist ja õpilasürituste korraldamist ning nendel osalemist võib ette tulla ka nädalavahetustel.
Aineõpetaja töötab enamasti teismelistega. Töö võib olla vaimselt ja emotsionaalselt üsna pingeline ja väsitav, mistõttu peab ta lisaks õpilaste individuaalsele arengule ja heaolule pöörama tähelepanu ka iseenda vaimsele ja füüsilisele vormile.
Aineõpetaja üldtööaeg on seaduse järgi 35 tundi nädalas. Selle hulka kuulub nii töö õpilastega õpiruumis (kontakttunnid, mis on kooliti erinev – kokkuleppeliselt 18–24 tundi) kui ka tundideks ettevalmistamine, tagasisidestamine, ühisürituste ettevalmistamine jne. Õpetaja ametlik puhkus on 56 päeva, enamasti on see suvel, kui õpilastel on suvevaheaeg.
Aineõpetaja saab riiklikku töötasu. Töötasu alammäärad on kehtestatud valitsuse määrusega. Vastavalt kooli ja kohaliku omavalitsuse võimekusele võib õpetaja saada ka lisatasu klassijuhatamise, loovtööde juhendamise vmt eest.
Töövahendid: arvuti
Haridus ja väljaõpe
Aineõpetajana töötamiseks on vaja magistrikraadi ja õpetajakutset. Täpsemalt on nõuded sätestatud kvalifikatsiooninõuete määruses. Õpetajal, kes ei ole lõpetanud õpetajakoolitust ega saanud õpetaja kutset, on võimalik seda taotleda. Kutse taotlemine annab tagasisidet õpetaja tugevatele ning arendamist vajavatele külgedele. Loe kutse taotlemise kohta siit.
Aineõpetajal on võimalus end täiendada täienduskoolitustel, mida korraldavad erialaliidud, kõrgkoolid, täienduskoolitusettevõtted jt. Tihti puudutavad need pedagoogilisi meetodeid, õpetatavat eriala või mõlemat korraga.
Tulevase ameti parema valdamise nimel tasub õpilasel üldhariduskoolis tähelepanu pöörata eesti keele ja psühholoogia õppimisele.
Teadmised, oskused ja eeldused
Hea aineõpetaja täiendab pidevalt oma teadmisi. Aineõpetaja peab väga hästi tundma oma ainevaldkonda ja oskama korraldada õppetunde laste eelteadmiste ja õpitaseme järgi. Õppetunni ajal tuleb õpetajal tagada positiivne õpikeskkond, vajaduse korral lahendada probleeme. Õpetajatöö eeldab laialdasi teadmisi pedagoogikast ja psühholoogiast.
Õpetajatöös on väga olulised hea suhtlemis- ja analüüsioskus, eneseväljendusoskus, koostööoskus, juhendamis- ja suunamisoskus, empaatiavõime. Samuti vajalik olla paindlik, emotsionaalselt tasakaalukas, hooliv ja samas järjekindel ning range.
Peale ainevaldkonna tundmise tuleb õpetajal tunda hariduskorraldust ja õppetööga seotud õigusakte ning kooli kodukorrast lähtuvaid dokumente. Tunda tuleb tööohutust ning tervishoidu ja keskkonnahoidu.
Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse järgi tuleb kõigil õpetajatel nii tööle asumisel kui ka töötamise ajal korrapäraselt käia tervisekontrollis. Õpetaja ei tohi olla kriminaalkorras karistatud
Põhiteadmised: pedagoogika, õigus, psühholoogia, hariduskorraldus, tööohutus, keskkonnahoid, tervishoid, oma ainevaldkond