Õpetajaametit tutvustav gümnaasiumi e-kursus
Selleks, et gümnaasiumiõpilane kaaluks ühe võimaliku karjäärivalikuna ka õpetajaametit, on oluline õpetajatöö sisu avamine ja tutvustamine. Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel ja Tartu Ülikooli eestvedamisel loodud gümnaasiumi e-kursus “Õpetajaeriala karjäärivalikuna” pakub selleks suurepärase võimaluse.
Kursus “Õpetajaeriala karjäärivalikuna” annab koolidele võimaluse mitmekesistada gümnasistide valikuid ning anda oma panus sellesse, et rohkem noori valiksid õpetajaameti. Õppijatel võimaldab kursus aga mõtestada enda jaoks õppimist ja õpetamist, saada teadlikumaks endast nii inimese kui ka õppijana ning näha õpetajatööd ja õpetajaelu uue nurga alt. Selle teadmise toel saab noor inimene analüüsida enda sobivust õpetajaerialale ja mõelda, kas õpetaja amet võiks olla tema jaoks karjäärivalik.
E-kursus on mõeldud kasutamiseks valikkursusena (maht 35 tundi) ning õppija jaoks läbitav üldjuhul täies mahus iseseisva e-õppena, kuid kodutööd eeldavad ka koolikeskkonnas tegutsemist (õpetajatega rääkimist, õppetöö vaatlust, tunni või tunniosa läbiviimist). Kursuse käigus läbitakse järgmised teemad:
- Sissejuhatav moodul (eesmärgistamine ja tutvumine).
- I moodul: Mina inimese ja õppijana. Õpetaja kutsestandard ja maailma parima õpetaja kompetentsimudel. Õpetajaeetika koodeks ja sellest tulenevad suunised õpetajatööks. Mõtteviis õppimises ja õpetamises. Alustavate ja kogenud õpetajate argipäevad.
- II moodul: Õpetaja kui õpikeskkonna kujundaja. Õppimise olemus. Õppimise viis metafoori; Nüüdisaegne õpikäsitus. Psühholoogilised põhivajadused ning nende seos õppimise ja õpetamisega. Õppima õppimine. Tunni ülesehitus. Õppemeetodid. Hindamine ja tagasiside. Sissejuhatus klassi haldamisse. Õpetaja-õpilase positiivse suhte olulisus õppimist toetava keskkonna loomisel. Õpetaja heaolu.
- III moodul: Õpetajaks õppimise võimalused. Õpetajaks õppimine ülikoolis. Õpetajakoolituse üliõpilaste ja vilistlaste kogemuslood. Õpetajakoolituse õpingud õpetajakoolituse eestvedajate vaates.
- Kokkuvõttev moodul (eesmärkide saavutatuse hindamine ja kursuse kokkuvõte).
Kursus eeldab õpetaja olemasolu kursuse läbiviijana ning tema ülesandeks on toetada osalejaid virtuaalse kohalolekuga ja motiveerida protsessis osalemisel, anda edasiviivat tagasisidet kursusel esitatavatele ülesannetele (kodutöödele), koostada sissejuhatusi moodulite ja õppenädalate alguses (toetamaks õpilaste motivatsiooni) ja kokkuvõtteid (üldise tagasisidena kodutöödele), jälgida ning vajadusel toetada foorumites toimuvat arutelu ning toetada osalejaid protsessi käigus tekkivates küsimustes. Õpetaja tegevust kursusel toetab põhjalik õpetajaraamat, kust leiab kursuse taustainfo ja suunised, kuidas õppijaid kursusel toetada. Õpetajaraamatus on välja toodud ka soovituslikud tegevused õpetajale õppenädalate kaupa, koos õppijatele saadetavate kirjapõhjadega ning näited võimalusest kodutööde tagasisidestamisel. Õpetajal on võimalus Moodle´i kursus kasutusele võtta tervikmaterjalina või kohandada seda vastavalt vajadusele.