Jäta menüü vahele

Sotsiaalmeedia võib olla õpetaja jaoks oluline tööriist – kuidas seda kasutada?

Üha rohkem näeb erinevates sotsiaalmeediakanalites õpetajaid oma töid ja tegemisi tutvustamas. Sotsiaalmeediast on saanud hea tööriist nii õpetajaameti maine edendamises kui ka õpetajate isiklikus arengus.

Sandra Tigane ja Kaidy Õismets näevad sotsiaalmeedias head ideede talletamise kohta

Haabneeme kooli matemaatikaõpetaja Kaidy Õismets on õpetajatööga seotud sisu jaganud sotsiaalmeedias juba viis aastat. Esialgu kasutas ta oma tegemiste talletamiseks blogi formaati, ent mõistis peagi, et Instagram on palju kasutajasõbralikum ja mugavam. “Eks mul oli toona suur hirm, kust ja kas üldse alustada. Too hetk ei olnud kuigi paljudel õpetajatel Instagrami kontosid ja minu peas olid küsimused nagu miks ma seda teen, kes mind vaatab, äkki see mõjub kekutamisena jne. Samas tundsin, et mul on midagi pakkuda ja ma tahtsin, et mu ideed jõuaks ka klassiruumist väljapoole,” meenutas Kaidy veebiseminaril “Distantsilt targemaks” sotsiaalmeedias alustamisega seotud mõtteid.

Oma ideid jagab Kaidy enda Instagrami kontol enam kui 2500 jälgijaga. Nende seas on mitmeid teisigi õpetajaid, keda Kaidy näeb kui enda kolleege isegi siis, kui samas koolis ei töötata. Tänu sotsiaalmeediale on ta leidnud mitmeid uusi tutvusi ja kaasteelisi, kellega oma mõtteid põrgatada ja õppetööd puudutavatel küsimustel arutleda. Sotsiaalmeedia viis ta muuhulgas kokku ka Emili kooli õpetaja Sandra Tigasega ning mõlemad õpetajad on tänu sotsiaalmeediale saanud ka mitmeid huvitavaid esinemis- ja intervjuupakkumisi. “Õpetajana sa soovid ikka pidevalt areneda, panustada oma kooli ja pakkuda nii oma õpilastele kui ka lapsevanematele parimat kogemust. Sotsiaalmeedia võlu seisnebki minu jaoks suuresti nendes inimestes, kellega sa seal suhelda saad. Sellest tulenevad ägedad pakkumised ja projektid jäävad ka eluks ajaks meelde,” kirjeldas Sandra.

Sandra on oma jälgijatega, keda on tänaseks üle 3500, sageli teinud ka küsimus-vastus sessioone, kus jälgijatel on võimalik tema käest erinevaid küsimusi küsida. Arutelu ja mõtete jagamise kõrval on oluline aga ka sotsiaalmeediast saadev personaalne kasu ehk keskkond, kus oma mõtteid ja tegemisi tuleviku tarbeks talletada. “Teistega dialoogi loomine on loomulikult sotsiaalmeedia väga oluline osa, aga lõppkokkuvõttes inimene tahab iseendale ka mingit kasu saada. Näiteks minu jaoks on mu Instagram kui isiklik blogi ja ma salvestan kõik oma story’d alati kategooriatesse ära. Ma olen püüdnud panna highlight’ide pealkirju selliselt, et ma ise saan minna vajaliku pealkirja juurde ja leida üles just selle idee, mida ma parasjagu otsin. Õpetajana on sul ju kogu aeg uusi ideid ja asjad kipuvad vahel meelest ära minema – siis on hea minna ajas tagasi ja meenutada, et ahjaa, ma tegin seda ja seda võiks nüüd uuesti teha,” märkis Sandra.

Kaidy sõnul on ka temal tihti olukordi, kus sotsiaalmeedia aitab mälu värskendada. “Mul on päris sageli hetki, kus ma mäletan, et ma kasutasin mingit veebilehte või mängu, aga ei suuda meenutada, millist täpselt. Siis on nii hea oma kontol ajas tagasi minna ja see konkreetne link üles leida. Vahel jagan ka häid nippe, mis on silma jäänud, aga kuna neid on nii palju, ei jää need kõik meelde. Ka siis saan minna ja postituse kiirelt üles otsida,” sõnas Kaidy.

Lisaks on sotsiaalmeedia õpetajate sõnul hea koht, kus end noorte maailmaga kursis hoida ja paremini aru saada, millest noored koolis räägivad. Seda isegi siis, kui ise Instagramis aktiivne postitaja ei ole. Samuti on see hea platvorm inspiratsiooni ammutamiseks ja kogukonnatunde tekitamiseks. “Mul on olnud sotsiaalmeediaga seoses hirm, millist vastukaja ja kriitikat mu postitused ja seisukohad võivad saada. Tegelikult on aga inimesed Instagramis väga positiivsed olnud ja kellegi arvamuse mahategemise asemel lisatakse oma arvamus juurde,” ütles Sandra, et Instagram võib tekitada ka õlg-õla kõrval tunde ja mõistmise, et sa oled kuulatud. Samuti ei tasu tema sõnul karta tehnilisi väljakutseid – sotsiaalmeedia haldamine on kiiresti õpitav ning sisu loomise vilumus on kerge tulema.

Kuidas sotsiaalmeediaga algust teha?

Kommunikatsiooniagentuuri Akkadian konsultant Victoria Maripuu jagas veebiseminaril näpunäiteid, kuidas sotsiaalmeediaga algust teha. Siin on mõned mõtted, mida meeles hoida:

  1. Mõtle, mis on sinu konto eesmärk ja keda soovid oma sisuga kõnetada.

Kas soovid luua dialoogi teiste õpetajatega? Või noortele näidata, et õpetajatöö on äge? Või hoopis luua enda jaoks digitaalset mõtete talletamise kohta? Siin ei ole õigeid või valesid vastuseid – eesmärk ja sihtrühm sõltub sinu enda soovidest ja ootustest.

  1. Vali sobiv kanal.

Kui eesmärk ja sihtrühm on teada, saab nendele vastavalt valida sobiva kanali. Noorem sihtrühm on peamiselt TikTokis, vanem Facebookis, Instagrami kasutavad mõlemad. TikTokis lendab hästi meelelahutuslik ja trendidest lähtuv sisu, samas kui Facebook annab platvormi pikemateks kirjutisteks ning ürituste ja linkide jagamiseks. Instagramis on väga oluline kaasahaarav visuaal ning see on hea platvorm jälgijatega dialoogi loomiseks.

  1. Mõtle, millist sisu postitada.

Tee iseendaga (või miks mitte mõne kolleegi või tuttavaga) ajurünnak ja mõtle, milline sisu võiks sinu eesmärgiga sobida ja sinu sihtrühma kõnetada. Seejuures arvesta ka kanali eripärade ja võimalustega – nt Instagramis saab kasutada nii postitusi, reelse (lühivideoid), story’sid kui ka live-ülekandeid.

  1. Loo konto ja hakka postitama.

Oma käekirja ja jälgijaskonna leidmine võib aega võtta, aga ära lase end sellest heidutada. Ole oma tegemistes järjekindel ja jää iseendaks – sotsiaalmeedias töötab hästi autentne ja ehe sisu ning päris lugude pilti toomine. Jälgi ka, millist tagasisidet postitused jälgijatelt saavad ja kohenda oma sisu sellele vastavalt.