Jäta menüü vahele

Reis klassi ette

Kehtna Kutsehariduskeskuse ja Rapla Gümnaasiumi ajaloo ja geograafia õpetaja Reelika Laes kirjutab sellest, kui väärtuslik on õpetajana ette võtta õpetlikke retki, nii enda teadmiste ja oskuste täiendamiseks kui ka oma õpilaste tundmaõppimiseks.

Ei saa anda sealt, kust pole võtta. Juba lennukisõidu alguses tehakse selgeks, et kui omal pole õhku, siis ei saa ka teisi aidata. Ja õpetajatöö on suures osas andmine ja lennukisõit on peaaegu sama, mis reisimine. Need kaks elementi on mu elus väga tähtsad. Võiks lausa öelda, et nende kaudu ma ennast defineeringi.

Olen aastate jooksul võtnud eesmärgiks õpetada kõike päriseluga tihedalt seotult. Selleks muidugi peab mul endal olema elukogemus, mida pikad tööpäevad klassiruumis sageli ei anna. Ei ise õpetades ega ka tähtsaid loenguid kuulates saa kogemusi elust. Üks võimalik õppimise viis on ikka kinesteetiline, ise asjade läbi tegemine. Õpetaja amet võimaldab suvel ette võtta õpetlikke retki, aga ka tänu erinevatele projektidele käia oma tööaja sees kuskil uusi teadmisi ja oskusi saamas.

Kehtna Kutsehariduskeskuse meeskond osales ERASMUS+ kolmeaastases projektis “iRead”, mille tulemusel peaks jaanuaris 2025 valmima lugemist motiveeriv mäng. Kogu perioodi vältel andsid Eesti, Belgia ja Iirimaa osalised mängu jaoks sisendit ja tutvusid lähilugemise teooria ja võimalustega. Õpetajana sain suhelda teiste riikide kolleegidega, kellel (üllataval kombel) on paljuski samad väljakutsed kui meil siin, näiteks on tervikteoste lugemine vähenenud. Sain külastada Belgia ajaloolisi ja kultuuriväärtuslikke kohti, millest lõin projektiväliseid õppematerjale. Kogusin pilte ning tutvusin riikide iseärasuste ja traditsioonidega. Väga avatud meelega õpetajana olen paljud oma uued teadmised juba õpilaste ette viinud nii erinevate õppeteemade käsitlemisel kui ka nende isikliku arengu suunamisel. Nüüd ootan veel mängu, mida edasi anda…

Väga avatud meelega õpetajana olen paljud oma uued teadmised juba õpilaste ette viinud nii erinevate õppeteemade käsitlemisel kui ka nende isikliku arengu suunamisel.

Lähemalt saab projektist lugeda siit artiklist: https://sonumid.ee/2024/10/22/kehtna-khk-loi-rahvusvahelises-koostoos-lugemismangu/.

Teine võimalus on reis ette võtta koos õpilastega. Euroscola andis võimaluse Rapla Gümnaasiumi 12. klassi õppuritel külastada Strasbourgis Euroopa Parlamenti ja osaleda selle “töös”. Õpilastega koos reisides on õpetaja õppimisvõimalused pigem sotsiaalset laadi. Õpitakse tundma oma kasvandikke ja ka seda, kuidas nad maailma näevad. Seegi on hiljem klassiruumis väga oluline, annab õpetajale võimaluse “mitte vananeda” ja saada osa noorte maailmast. Selleks, et “valida” õpilastele õpetlikke lugusid elust enesest, peab ka õpilaste lugusid teadma. Assotsatsioonid on head ajude käivitajad. Ja mis pole ka vähetähtis: õpilased vaatavad õpetajat peale reisi mõistvama pilguga. Neil on nüüd ühine mälestus.

Soovitan läbi reiside saada osa elust ja see tuua erinevate meetodite, õppevõtete, tunnetena ja muu sellisena klassi õpilaste ette.


Autor: Reelika Laes