Jäta menüü vahele

Olulisemad rahvusvahelised haridusvaldkonna uuringud

  • PISA – OECD rahvusvaheline õpilaste õpitulemuslikkuse hindamise uuring, mis hindab 15-aastaste õpilaste valmisolekut iseseisvaks eluks ehk seda, kui võimekad on õpilased koolis omandatud oskuseid ja teadmisi tegelikus elus rakendama. PISA (Program for International Student Assessment) uurib noorte teadmisi kolmes valdkonnas: funktsionaalne lugemine, matemaatika, loodusteadused ning see toimub iga kolme aasta järel. Igal uuringuaastal valitakse üks kolmest valdkonnast põhiteemaks ja selles uuritakse õpilaste teadmisi põhjalikult. Ülejäänud kahes valdkonnas mõõdetakse õpilaste teadmisi väiksemas mahus. Regulaarne rahvusvaheline uuring annab meile võimaluse jälgida haridusalaseid trende Eestis nii kohapeal kui ka teiste riikidega võrreldes.
  • TALIS – rahvusvaheline uuring, millega kogutakse andmeid õpetajate, õpetamise, õppekeskkonna ja õpetajate töötingimuste kohta OECD riikides. TALIS (Teaching and Learning International Survey) uuringus kogutud andmete analüüs võimaldab võrrelda sarnaste probleemidega riike, et õppida erinevatest lähenemisviisidest ja nende mõjust õpikeskkonnale ning arendada välja tipptasemel õpetaja elukutse. 
     
  • IELS –  OECD rahvusvaheline alushariduse ja laste heaolu uuring, milles vaadeldakse viieaastaste laste arengut ja oskusi. IELSi (International Early Learning and Child Well-being Study) keskendub laste alusharidusele ja seda mõjutavatele teguritele – kasvukeskkonnale kodus ja lasteaias. Uuringu käigus lahendavad lapsed tahvelarvutil lõbusaid ja mängulisi ülesandeid, mis mõõdavad lapse oskusi kolmes valdkonnas: kognitiivsed oskused, eneseregulatsiooni oskused ning sotsiaalsed ja emotsionaalseid oskused. Lisaks vastavad uuringus osaleva lapse vanemad ja õpetajad küsimustikule, mille abil kogutakse täiendavat infot lapse sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste ning kodukeskkonna kohta.

Olulisemad siseriiklikud haridusvaldkonna uuringud

  • Rahulolu- ja koolikeskkonna küsitlused – Haridus- ja Noorteameti poolt igal kevadel korraldatavate riiklike rahuloluküsitluste eesmärk on mitmekesistada õppe- ja kasvatustöö kvaliteedi kohta saadavat tagasisidet ning luua võimalused erinevate sihtrühmade heaolu ja toimetuleku süstemaatiliseks jälgimiseks haridusasutuses. Küsitlustega kogutud andmeid kasutatakse haridusasutustele (sh lasteaiad, üldhariduskoolid ning kutsehariduskoolid) ja nende pidajatele tagasiside andmiseks. Küsitlustes osalemisega saavad nii õpilased, õpetajad kui ka lapsevanemad läbi tagasiside andmise osaleda koolikeskkonna arendamises, juhtides tähelepanu valdkondadele, kus muutuste esilekutsumine oleks vajalik.
  • Põhikooli lõpueksamite taustaküsitlused – Haridus- ja Noorteameti poolt igal kevadel enne põhikooli lõpueksamite perioodi algust põhikooli lõpuklassi õpilaste ja neid õpetavate õpetajate hulgas läbiviidavate küsitluste eesmärk on välja selgitada, kuidas on kooli õpikeskkond seotud noorte õpitulemuste ja -pädevusega.
  • Kaasava hariduse uuring – HTMi poolt tellitud ja Tartu Ülikooli teadlaste poolt 2023. aastal läbiviidud uuringu eesmärgiks oli selgitada välja, kuidas on Eestis rakendunud kaasav hariduskorraldus ning milliseid meetmeid tuleks kavandada kaasava hariduskorralduse edasiseks toetamiseks ja arendamiseks. Uuring annab väärtuslikku teavet poliitikakujundajatele ja haridustöötajatele, et viia kaasava hariduse süsteem tasemele.
  • Haridustugiteenuste valdkonna uuringud – Haridus- ja Noorteameti ning tema eelkäijate (SA Innove, SA Archimedes, HITSA) eestvedamisel haridustugiteenuste valdkonnas läbiviidud ühekordsed uuringud.
  • Kutsehariduse valdkonna uuringud – Haridus- ja Noorteameti ning tema eelkäijate (SA Innove, SA Archimedes, HITSA) eestvedamisel kutsehariduse valdkonnas läbiviidud ühekordsed uuringud.
  • Tehnoloogiahariduse uuringud – Haridus- ja Noorteameti ning tema eelkäijate (SA Innove, SA Archimedes, HITSA) eestvedamisel tehnoloogiahariduse alased ühekordsed uuringud.
  • Haridus- ja Teadusministeeriumi valitsemisalas olevate valdkondade statistiliste andmetega saab tutvuda visuaalse haridusstatistika andmebaasis HaridusSilm ning uuringutega Tartu Ülikooli uuringute andmebaasis. Viimaste aastate uuringud on ära toodud HTM-i kodulehel.