Mis õpetajaks?
Kõik me usume end teadvat, milline täpselt on töö õpetajana. Tegelikult on õpetajaametil siiski mitu erinevat nägu, sõltuvalt sellest, kus ja kelle õpetajana tegutsetakse. Variante on erinevaid! Tutvu alljärgnevate ametikirjeldustega, et mõista, milline neist just Sinule kõige paremini sobiks.
Lasteaiaõpetaja koolieelses lasteasutuses
Lasteaiaõpetaja on lapse arengu toetaja, õpikeskkonna kujundaja, õppekava arendaja, meeskonnatöötaja, lapsevanema nõustaja ja elukestev õppija. Bakalaureusekraadiga võid juba õpetajana tööle asuda, kuid soovi korral saad õpinguid jätkata magistriõppes. Suur osa õppekava läbinuid töötab lasteaedades või lastekodudes. Aga võib-olla tahad hoopis asutada omaenda lastehoiu, mängumaa või huviringi?
Õpetaja üldhariduskoolis
Üldhariduskoolis on sul võimalik asuda tööle kas klassiõpetajana või aineõpetajana. Samuti pakub üldhariduskool töökohana võimaluse valida erineva vanuseastme õpilaste õpetamise vahel. Põhikooli ja gümnaasiumi õpetaja kvalifikatsiooninõuded on magistrikraad (või sellele vastav kvalifikatsioon) ning õpetajakutse. See tähendab, et lisaks bakalaureusekraadile peab üldhariduskoolis õpetajana töötamiseks omandama ka magistrikraadi.
Kutseõpetaja kutseõppeasutuses
Kutseõpetajana on Sul võimalik tööle asuda juba pärast bakalaureusekraadi saamist, kutseõpetaja õppekava lõpetaja saab õpetajakutse. Olles õppekava lõpetanud, võid töötada õpetajana lisaks kutsekoolidele ka üldhariduskoolides (sõiduõpetajana, kodunduse, tööõpetuse õpetajana jms), huvikoolides, ettevõtetes (personali koolitajana, praktika juhendajana) ja sõjaväes.
Huvihariduse õpetaja huvikoolis
Huvihariduse õpetaja on laste ja noorte huvialase arengu toetaja huvikoolis. Huvihariduse õpetaja töö on vaheldusrikas ja väljakutseid pakkuv, eeldab elukestvat õppimist, head suhtlemisoskust ja pingetaluvust, oluline on vaimse ja füüsilise tervise, sh hääle hoidmise oskus. Kuigi huvialaõpetajana tegutsemiseks kvalifikatsiooninõudeid ei ole, eeldab see kõrg- või eriharidust õpetatavas aines või ainevaldkonnas ning pedagoogilisi kompetentse.
Testi ennast!
Kas minust võiks saada õpetaja?
30 lihtsat küsimust ja asi selge. Vali, kuivõrd on esitatud väited sinu puhul õiged.
Õpetajatel on Eesti riigis kanda üks tähtsamaid missioone – luua homne ja veel parem Eesti. Õpetaja roll ühiskonnas on seega oluliselt suurem, kui ainult teatud õppeaine interpreteerimine ja edasiandmine õpilastele. Homne Eesti sünnib läbi igapäevase töö noortega, suunates nende arengut nii intellektuaalselt kui ka emotsionaalselt. Õpetaja on ka lähedane usaldusisik, kellel on võime läbi enda väärtushinnangute, teadmiste ja isiksuse anda õpilastele määrav arengutõuge.
Reesi Kuslap,
Viimsi Gümnaasiumi õpetaja